Vaikų mityba

Kaip vaikai moka maitintis

KASDIENYBĖS FILOSOFIJA

Vytenis Žiedas

5/19/20242 min read

Vaikų globos namuose augančius vaikus prižiūrėjo mokslininkė. Ji norėjo išsiaiškinti kaip vaikai formuoja savo valgymo įpročius ir renkasi maistą.

Kiekvieną dieną vaikai galėjo rinktis įvairius neperdirbtus maisto produktus, vaisius ir daržoves, druską ir net smirdantį menkių aliejų, kuris tuo metu buvo vienas iš nedaugelio vitamino D šaltinių.

Vienas rachitu sergantis vaikiukas kasdieną išgerdavo nemenką menkių aliejaus dozę, kai kiti vaikai iš tolo nesiartindavo prie neaiškios substancijos.

Dienos ėjo ir kasdienis menkių aliejaus vartojimas atkūrė vaikelio ekstremalų vitamino D trūkumą. Rachitas - vaiką kankinusi sunki kaulų liga dingo, o su liga dingo ir noras gerti aliejų.

Visi mažieji eksperimento dalyviai užaugo pilnai išsivysčiusiais, protingais ir atspariais žmonėmis.

Mokslininkė įrodė, kad maisto medžiagų trūkumą žmogus intuityviai gali pasikoreguoti pats, jeigu turi tam galimybes. Vaikai galėjo laižyti druską į valias tol, kol visi jų mineralų trūkumai buvo sutvarkyti.

Aš stebiu mūsų vaikus ir man viskas po truputį aiškėja. Du mūsų mažieji praėjo bananų fazę. Atsikėlę iš ryto, vos ne su ašaromis reikalaudavo suvalgyti bananą. Kasdienis bananų vartojimas vieną dieną aprimo ir jį pakeitė intensyvus obuoliukų norėjimas. Kada ne kada, vaikučiai pripuola prie druskos ir sumerkia savo lipnius pirštelius.

Nenuostabu, kad mes, tėvai, dažnai draudžiame laižyti vieną druską, atseit nesveika. Kreivai žiūrime, kai vaikas užsiverčia ir godžiai geria marinuotų agurkėlių rasalą. Karštligiškai vanoja grietinę, nori graužti cielą papriką ar ramiu veideliu atsikąsti naujai išpakuoto sviesto.

Mes nieko nežinom. Bet trimetis žino. Jeigu vaikas nebuvo užtvindytas cukrumi, čipsais ir perdirbtu negyvu maistu, jo organizmas tikrai žino ko jam trūksta. Mūsų pareiga, kad šaldytuve būtų to ir ano. Šviežių daržovių, daigelių ir kokybiškos mėsos, kiaušinių, sviesto, ruginės duonos, alyvuogių aliejaus, joduotos druskos ir obuolių...

Eksperimento dalyviai negavo rinktis nesveikų ir perdirbtų užkandžių, nes šie nemaisto produktai neišvengiamai gadina vidinį mitybos kompasą.

Nedavalgę vaikai pilnai neužauga, kenčia nuo neurologinių ligų, yra lengvai pažeidžiami bakterijų, virusų ir piktų žmonių.

Ir pasirodo, kad su „pasirinkimų“ pilnomis parduotuvių lentynomis, vaikai vis tiek badauja.

Suteikime vaikams pasirinkimų, leiskime rinktis iš spalvingos maisto paletės ir jie pavirs į galingus žmones.